Pleseň snežná lat. Microdochium nivale
Pleseň snežná patrí medzi naše najrozšírenejšie hubovité ochorenie trávnatých plôch na území Slovenska, Česka. Môže sa vyskytovať kedykoľvek, avšak už prvé príznaky môžu byť viditeľné na jeseň. Hlavné obdobie výskytu je počas zimy, aj v tom prípade, pokiaľ sa sneh nevyskytuje. Pleseň snežná nie je vo všeobecnosti viazaná na snehovú prikrývku alebo mráz. Jar je ďalším obdobím, kedy je často viditeľná na trávnikoch.Detail ochorenia
Pohľad na biele mycélium Microdochium nivale cez fluorescenčnú mikroskopiu
Symptómy sú:
- kruhy rôzneho tvaru elipsovitého alebo kruhovitého s odumretou listovou plochou
- mycélium často pripomína „pavučinu"
- farba mycélia je slamová, až ružovkastá
- choroba poškodzuje celú rastlinu - často odumiera
- poškodené miesta majú tmavšie okraje
- odumreté rastliny sú pokryté mycéliom
Rizikové faktory:
- vlhké a tienisté miesta
- nečistoty na trávniku - listy, konáriky, veci a podobné
- nadbytok organickej hmoty - plsť
- sneh na trávniku
- dlhotrvajúca snehová prikrývka
- vysoká vzdušná vlhkosť
- zhutnená pôda
- nadbytok dusíka v jesennom hnojive - odporúčané množstvo je 4% - 6%
- nedostatočná výživa draslíkom na jeseň - odporúčané množstvo je 17% - 20%
- nevhodné neskoré hnojenie trávnika - november, december
Životný cyklus ochorenia:
Choroba sa vyskytuje hlavne v mesiacoch: december, január, február, marec. Patogén prečkáva vo forme mycélií a konídií na odumretých rastlinných zvyškoch. Keď nastanú optimálne teplotné podmienky od 0 °C do 10 °C pre rozvoj ochorenia, tak konídie infikujú listy a dochádza k rozšíreniu choroby. Mráz neničí samotný patogén, ale iba obmedzí jeho rast. Rozvoj ochorenia však ovplyvňuje striedanie mrazivých období s obdobiami kedy je teplota nad 5 °C.
Patogén pri nástupe vyšších teplôt prechádza do pôdy a plsti, kde prečká pre neho nevhodné obdobie. Choroba sa prenáša pohybom osôb a technikou po trávniku. Nedostatočná hygiena vertikutačných strojov záhradníckych firiem vám vie zaniesť do trávnika nielen túto chorobu. Nesprávna resp. žiadna hygiena mechanizmov je hlavným prenášačom väčšiny ochorení na trávnikoch.
Detailný pohľad na: d - e - f - g konídia, h - i mycélium, j - spóry
Ako s ňou bojovať? Sú tu dve možnosti ochrany:
Biologická:
Čím bude trávnik zdravší, tým bude mať nižšie riziko napadnutia plesňami. Pokiaľ by bol napadnutý samotnou plesňou, bude jeho regenerácia omnoho rýchlejšia. Využite preto na liečbu a prevenciu profesionálne prípravky na čisto prírodnom základe. Ako sú Armorex, Chelatované železo Fe 8%, Turf Mix K+, zmáčadlo Yucca a ďalšie. Výhodou týchto výrobkov je to, že nepôsobia len na jeden druh ochorení, ale ich hlavnou úlohou je, podpora posilnenia prirodzenej obrany schopnosti rastlín.
Najlepší spôsob ako bojovať s plesňami je? "Aktívnym spôsobom" - podporte jeho prirodzenú obrannú schopnosť tak, aby im dokázal odolávať sám, čo to znamená?
Prevencia:
- vyhrabať odumreté a poškodené miesta
- prevzdušniť poškodené miesta - aerifikácia
- vyhýbať sa zatieneným miestam alebo miestam, kde sa sneh pomalšie roztápa
- vysievať odolnejšie trávne druhy a ich kultivary (náchylné druhy na ochorenie sú Mätonoh trváci (Lolium perenne), Lipnica lúčna (Poa annua)
- jesenné nízke kosenie na výšku od 2cm do 4cm
- znižovanie pH pôdy (častejší výskyt ochorenia je na pôdach s vyšším pH 7+)
- v mesiaci november použiť hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a s vyšším obsahom draslíka Pure autumn & moss remover
Aplikáciou kompostu Biovin:
Biovin je čistý, bez burinný za studena vyrobený hroznový kompost. Tým, že bol vyrobený za studena obsahuje mikorízne huby, prospešné baktérie, humínové kyseliny a mikroelementy. Biologická ochrana spočíva hlavne vo zvýšení prirodzených užitočných mikroorganizmov v pôdnom prostredí, ktoré prirodzeným spôsobom potláčajú a ničia patogény ako ich prirodzený predátor.
Ako použiť Biovin na biologickú liečbu a prevenciu proti hubovitým ochoreniam Plesni snežnej (Microdochium nivale) a Plesni sivej (Typhula incarnata)v trávniku?
Biovin funguje ako liečba aktívnej Plesne snežnej v dávke 50 gramov na 1 m2 v mesiaci november. Tak dokážete účinne potlačiť vývoj plesňových ochorení v jarnom období. Po aplikácii dochádza k okamžitému zastaveniu rastu mycélií (ochorenia). Ochranu zabezpečujú baktérie z rodu Pseudomonas sp., ktoré potláčajú a ničia patogénne mycélia.
Biovin je 100% prírodný kompost, bezpečný pre človeka a životné prostredie.
Druhy baktérií, ktoré obsahuje Biovin a sú prirodzenými antagonistami Microdochium nivale:
Pseudomonas sp. - na hubovité ochorenia (Sclerotinia, Geaumannomyces, Laetisaria, Typhula)
Bacillus subtillis - na hubovité ochorenia, bakteriálne (Rhizoctonia, Pythium, Fusarium, Sclerotinia, Microdochium)
Streptomyces sp. - na hubovité ochorenia (Fusarium, Pythium, Rhizoctonia)
Niekedy sa môžu aplikovať prípravky na báze karbohydrátov - Melasa. Rastliny dostanú okamžitú výživu, ktorú transportujú do koreňov, kde je k dispozícii pre mikroorganizmy, ktoré tak získajú energiu na podporu rozkladu odumretej hmoty. Známe je aj používanie mykoparazitických organizmov ako je napr. Pythium oligandrum.
Chemická:
V prípade silného napadnutia môžete použiť fungicídni prípravok s účinnou látkou azoxystrobin, iprodione v mesiaci november. Postrek opakovať v mesiaci január, pokiaľ sú teploty okolo 12 °C. Upozorňujem že, účinnosť fungicídnej ochrany je len po dobu 30 dní v optimálnych podmienkach, pričom opätovný návrat ochorenia je 100% pravdepodobný, hlavne keď sa vytvoria optimálne podmienky ako sú: stres, výživa, vlhkosť a chladnejšie obdobie.
Fungicídne prípravky sú pre pôdny život, ako chemoterapia, zabijú všetko dobré i zlé, čo je celý pôdny edafón - život. Zabijú všetko!
Text: Branislav Schwarz | Fotografie: Petr Miškolci