Prečo je trávnik na jar mozaikový, nerovnomerne zelený?
Má váš trávnik na jar hnedú, slamenú či rôznu mozaikovú farbu, nebojte sa, nie ste sami. Teraz si povieme dôvody prečo to tak je? Trávniky sú v našom klimatickom pásme Cool season - Mierne pásmo (jar, leto, jeseň, zima). Preto bol a ešte môže byť trávnik v spánku, čím je menej vizuálne príťažlivý.Existuje zopár dôvodov, prečo môže mať trávnik rôzne odtiene hnedej až slamenej farby, alebo nie je celkom zelený.
Je pomerne bežné, že medzi trávnymi druhmi, ktoré sa používajú v trávnych zmesiach, je kostrava (Festuca sp.), mätonoh (Lolium sp.) a lipnica (Poa sp.). Tieto majú rôzne rýchlosti rastu pri prechode z pokoja do rastu.
Váš trávnik nie je chorý! Zazelená sa?
Áno, existujú kroky, ktorými si môžete pomôcť urýchliť zazelenanie trávnika a naštartovať ho do novej sezóny. Postup nájdete v článku "Jar v 5 krokoch".
Na vine sú zvyčajne tieto faktory:
1. Teplota pôdy a orientácia
2. Vlhkosť pôdy
3. Výživa
4. Zhutnenie pôdy
V tomto ročnom období, skorá jar - je trpezlivosť kľúčová. Najdôležitejšie je to, aby ste neprepadali panike! Dajte prírode čas a uvidíte, že to bude v poriadku.
1. Teplota pôdy a orientácia - pokiaľ rastie trávnik na plnom slnku a nie je nejak zatienený technickým tieňom (budovy, ploty, stavby a podobné), či pohyblivým tieňom (stromy, kríky a podobné) bude sa pôda rýchlejšie zohrievať a trávnik začne aktívnejšie rásť pri teplotách pôdy, ktoré sú v článku "Kedy je ten správny čas ?... Pri správnej teplote pôdy".
2. Vlhkosť pôdy - čím je vlhkosť pôdy vyššia, tým sa neskôr až pomalšie trávnik zazelená a naopak. Pretože v ťažkých pôdach či v pôdach s vyšším obsahom ílovitých častí je veľmi nízka až žiadna pórovitosť čo spôsobuje to, že sa tam nachádza len málo vzduchu a ten je dôležitý pre pôdne dýchanie - baktérie, evaporácia, rozklad organickej hmoty a aktiváciu pôdneho života.
3. Výživa - pokiaľ ste neriešili jesennú aplikáciu hnojiva, či zazimovanie trávnika, tak bude váš trávnik na jar viac hnedý, slamený, pretože pri nedostatku živín a počas zimného obdobia reaguje trávnik na stres, tak si všetky mobilné živiny ktoré obsahuje vo svojich pletivách sťahuje do koreňov. Dusík, horčík, draslík, alebo aj fosfor.
4. Zhutnenie pôdy - Čo to znamená? Slabé, až plytké prekorenenie rastlín. Na čo to má vplyv? Pokiaľ tráva korení len do hĺbky 5cm, čo je extrémne nevhodné, tým sa rýchlejšie prehrieva koreňový systém. V jarnom období možno výhoda - rýchlejší nástup do rastu, ale počas leta sa rýchlejšie prehrievajú korene a pôda. Na daný stres rastlina reaguje okamžite tak, že pôjde do dorminancie (hnedá až suchá farba). Počas zimy je to isté, ale stresovým faktorom je chlad a mráz.
Plytké prekorenenie porastu si dosť často nevedomky vytvárajú ľudia a to tým, že majú naprogramované závlahy na polievanie každý deň! Týmto spôsobom nenútia trávu, aby sa prekorenila hlbšie a vyhľadávala si svojimi koreňmi vodu v pôde. Trávnik ostane "lenivý" a slabý voči abiotickým a biotickým vplyvom prostredia. (ochorenia, sucho, zima).
Pamätajte si, že nie je dôležité okamžite tlačiť, či nútiť trávnik do rastu, skorým kosením či hnojením. Dajte prírode čas a uvidíte, že všetko bude v poriadku. V tomto ročnom období, skorá jar - je trpezlivosť kľúčová.