Pôda - vlastnosti pôd
prebieha viacero komplexov ako sú rozklad organickej hmoty, sprístupňovanie živín mikroorganizmani, chemické a fyzikálne procesy. Ľudia v podstate vnímajú pôdu len ako určité médium, do ktorého si niečo zasadia.
Rozhodol som sa preto, že vytvorím seriály - články
o pôde, kde sa dočítate všetko potrebné o pôde a pôdnom živote.
Pôda definícia:
Na Zemi existuje veľké množstvo rôznych typov prostredí, ktoré je možné zaradiť buď do suchozemských alebo vodných typov. Najzložitejšou časťou suchozemských ekosystémov je nepochybne pôda (pedosféra). V pôde sa nachádza nespočetné množstvo najrôznejších organizmov, zároveň je prostredím pre korene rastlín. V pôde prebieha väčšina procesov premeny látok, vrátane procesov syntézy a rozkladu organickej hmoty.
Na Slovensku sa v súčasnosti akceptuje moderná definícia pôdy, uznávajúca širší rozsah významu pôdy, ale aj väčšiu zodpovednosť za jej ochranu, ktorá je uvedená v Odporúčaní Rady Európy R-92-8 o ochrane pôdy:
„Pôda je integrálnou súčasťou ekosystémov Zeme situovanou medzi povrchom a materskou horninou. Je rozdelená na horizonty so špecifickými fyzikálnymi, chemickými a biologickými harakteristikami a rozdielnymi funkciami“.
V pôde prebieha množstvo chemických, fyzikálnych, biochemických reakcií, procesov a cyklov.
Ešte jeden ilustračný obrázok o vlastnostiach pôdy, kde sú chemické, fyzikálne a biologické vlastnosti pôd v súlade. Pokiaľ je jedna či dve nohy na stoličke v nerovnováhe, pôda nebude efektívne plniť svoje funkcie. Nastáva degradácia pôdy a to buď čiastočná, alebo úplná. Niekedy to vedie až k nenávratnému znefunkčneniu vlastností pôd.
Pôdna stolička ilustračný obrázok.
Rozoberieme si základné vlastnosti pôdy a to - chemické, fyzikálne, biologické.
Chemické vlastnosti pôd:
Chemické vlastnosti pôdy môžeme charakterizovať chemickým zložením jednotlivých fáz, ako aj charakterom pomerne zložitých reakcií, ktoré neustále prebiehajú medzi jednotlivými fázami, teda medzi pôdnym roztokom a koloidnou časťou pôdy, ďalej medzi pôdou a koreňovou sústavou rastlín.
Medzi základné chemické vlastností patrí:
a) chemické zloženie minerálneho podielu pôdy,
b) organický podiel pôdy,
c) sorpčná schopnosť pôdy,
d) pôdna reakcia,
e) obsah uhličitanov,
f) oxidačno-redukčný potenciál,
g) chemické zloženie pôdneho roztoku,
h) obsah uhlíka v pôde,
i) obsah prístupných živín pre rastliny,
j) obsah ostatných nevyhnutných prvkov v pôde.
Chemické zloženie pôdy je závislé od:
- pôdotvornej horniny, z ktorej pôda vznikla,
- pôdotvorných procesov,
- činnosti človeka.
Fyzikálne vlastnosti pôd:
Sú to vlastnosti, ktoré možno ohodnotiť vizuálne alebo ohmatom a určiť pomocou škál a stupníc tvar, silu a intenzitu. Základné vlastnosti spojené najmä s priestorovým usporiadaním pôdnej hmoty a jej kvalitatívnymi vlastnosťami:
a) merná a objemová hmotnosť,
b) štruktúrnosť,
c) pórovitosť.
Funkčné vlastnosti sú závislé od základných a sú výsledkom funkcie pôdy ako prostredia obývaného rastlinami a živočíchmi, pričom charakterizujú vzťah pôdy
k vzduchu, teplu, vody a fyzikálno-mechanickým vlastnostiam:
a) vzdušný, tepelný a vodný režim,
b) súdržnosť, lepivosť, konzistencia,
c) vláčnosť, plastickosť, napučiavanie, usadanie, orbový odpor,
d) zrelosť pôdy a pôdny prísušok.
e) teplotné pomery v pôde ovplyvňujú biochemické procesy prebiehajúce v pôde.
Biologické vlastnosti pôd:
V pôde žijú organizmy, ktoré sa rozhodujúcim spôsobom podieľajú na samočistiacich procesoch prebiehajúcich v pôde - edafón tvorený makroedafónom (hmyz, červy, hlodavce a pod.) a mikroedafónom (mikrooganizmy).
- Makroedafón zlepšuje najmä aeráciu pôdy kyprením a konzumujú organické zvyšky v pôde.
- Mikroedafón sa priamo podieľa na rozkladných procesoch prebiehajúcich v pôde.
Pôdne organizmy = Edafón (z gréčtiny edaphos = pôda, zem)
Pod týmto pojmom sa rozumie súhrn pôdnych organizmov, které rozdeľujeme na pôdnu flóru a pôdnu faunu. Váhový podiel edafonu na hmotnosti sušiny organickej hmoty závisí na životných podmienkach a pohybuje sa od 1 do max. 10%.
Pokračovanie článku nájdete tu.